Rozwód kościelny i unieważnienia małżeństwa

Kościół katolicki, rozwód kościelny i unieważnienie – jak to wygląda obecnie?
Unieważnienie jest powszechnie i błędnie nazywane „rozwodem katolickim”. Różnice między rozwodem kościelnym a unieważnieniem mogą być mylące zarówno dla katolików, jak i dla niekatolików – zwłaszcza gdy ponowne małżeństwo jest możliwe. Rozwód kościelny i unieważnienie to nie to samo; różnią się na dwa sposoby: Po pierwsze, rozwód kościelny jest dekretem prawa cywilnego państwa, podczas gdy unieważnienie jest dekretem prawa kanonicznego Kościoła.

Innymi słowy: Państwo wydaje licencję małżeńską; a państwo wydaje dekret rozwodowy. Kościół celebruje Sakrament Małżeństwa; i tylko Kościół może wydać dekret o nieważności (znany również jako unieważnienie). Kościół nie wierzy w rozwód. Drugim jest istnienie małżeństwa po rozwodzie lub unieważnieniu: Rozwód cywilny zasadniczo mówi, że to, co kiedyś było małżeństwem, nie jest już małżeństwem. Małżeństwo miało miejsce, ale zakończyło się. Wcześniej małżeństwo nie ma już obowiązków prawnych męża i żony. Z drugiej strony stwierdzenie nieważności zasadniczo mówi, że sakrament małżeństwa nigdy nie miał miejsca.

Rozwód cywilny kończy małżeństwo cywilne; unieważnienie Kościoła oświadcza, że ​​Sakrament Małżeństwa nie nastąpił od pierwszego dnia. Pamiętaj, że unieważnienia Kościoła nie są formą rozwodu kościelnego i nie mają żadnego wpływu na legalność dzieci, ponieważ jest to sprawa czysto legalna (cywilna). Unieważnienia nie powodują, że dzieci urodzone w tym związku są nielegalne. Unieważnienia stwierdzają, że małżeństwo nigdy nie było ważnym sakramentem, nawet jeśli obie strony zawarły je w dobrej wierze i intencjach.

Powody unieważnienia:
Głównym powodem unieważnienia jest to, że sakrament małżeństwa był nieważny. Innymi słowy, jeśli jedno lub oboje małżonkowie nie zamierzali wejść w trwały, wierny i owocny (jeśli Bóg tego chce) związek, to brak ten powoduje, że małżeństwo jest nieważne. Chociaż para bierze ślub w kościele katolickim przez księdza lub diakona i ma wszelkie intencje wejścia w ważny sakrament, inne czynniki mogą i tak znacznie utrudnić ważność, nawet nieświadomie i nieumyślnie. Kto jest winny, jeśli ktoś, nie jest problemem. Chodzi o to, czy rzekome ważne małżeństwo jest faktycznie nieważne z jakiegoś poważnego powodu. Jeśli w czasie ślubu istniała poważna przeszkoda, to sakrament małżeństwa jest nieważny, a mężczyzna i kobieta mogą po raz pierwszy poślubić kogoś innego ważnie. Oprócz panny młodej lub pana młodego celowo nie chcących wchodzić w trwały, wierny i owocny związek, inną przeszkodą byłoby, gdyby którakolwiek osoba nie była w stanie podjąć obowiązków i obowiązków związanych z małżeństwem chrześcijańskim z powodu poważnego uzależnienia od narkotyków lub alkoholu lub poważnego uzależnienia zaburzenie psychiczne, które było obecne, ale nieznane nikomu w czasie ślubu. Niektóre inne przyczyny unieważnienia małżeństwa obejmują niezdolność umysłową, bigamię, kazirodztwo, siłę lub poważny strach oraz odmowę lub niemożność skonsumowania małżeństwa.