Muzyka bez praw autorskich transmitowana przez radio i telewizję

W większości restauracji muzyka bez praw autorskich jest integralną częścią atmosfery. Jednak legalne odtwarzanie muzyki w restauracji nie jest po prostu kwestią pilnej gry. Jest wiele operatorów, którzy muszą wiedzieć, zanim zaczną podkręcać swoje ulubione piosenki. To wszystko kwestia praw autorskich i tego, kto jest ich właścicielem. Istnieją trzy główne organizacje praw wykonawczych takie jak ZAIKS – które są autorami tekstów stojących za muzyką współczesną . Jeśli chcesz odtworzyć piosenkę napisaną przez jednego z jej kompozytorów, musisz uzyskać publiczną licencję na wykonanie (ZAIKS) od tej organizacji.

Pamiętaj, że jedna piosenka może zawierać wielu autorów piosenek reprezentowanych przez więcej niż jednego autora. Zamiast negocjować licencję z każdym podmiotem, operatorzy mogą uzyskać jedną licencję od strony trzeciej, która obejmuje wszystkie trzy licencje. Jeśli grasz różnorodną muzykę współczesną, najlepiej mieć indywidualne licencje ze wszystkich trzech licencji na muzykę bez praw autorskich lub licencję zbiorczą. (Jedna uwaga: jeśli grasz tylko muzykę klasyczną skomponowaną przed 1922 rokiem, nie musisz uzyskiwać żadnych licencji, ponieważ jest ona własnością publiczną i jest darmowa). Jesteś zwolniony z płacenia tych opłat, jeśli Twoja restauracja jest mniejsza niż 3750 metrów kwadratowych brutto (dotyczy to wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych przestrzeni używanych w jakiś sposób do obsługi klientów, z wyjątkiem parkingów) i odtwarzasz tylko muzykę transmitowaną przez radio, telewizję, kablowe lub satelitarne, o ile nie pobierasz opłat od słuchaczy muzyki. Jeśli twoja restauracja jest większa niż 3750 metrów kwadratowych brutto, nadal można ją zwolnić, jeśli odtwarzasz tylko utwory takie jak muzyka bez praw autorskich, która transmitowana jest przez radio, telewizję, kablówkę lub źródła satelitarne, nie pobierasz opłat od patronów za słuchanie muzyki, a nie mają więcej niż cztery telewizory i sześć głośników.

Istnieje jednak wiele elementów, które mogą sprawić, że nie będziesz zwolniony z opłaty jaką trzeba ponieść za puszczanie muzyki bez praw autorskich, więc zapoznaj się z polskim prawem autorskim, aby ustalić, czy musisz zapłacić opłaty licencyjne jakich wymaga ZAIKS. Możesz jednak ominąć obowiązek opłaty – niech w Twojej restauracji leci muzyka bez praw autorskich od Oneplayer.